sobota, 29 listopada 2014

Takie Tam

Trafiła mi się oryginalna śruba wirnika prądnicy do BMW R75 -Zundapp ks 750,śruba jak śruba ale ciekawe jest to że ma na stałe zainstalowaną podkładkę,znaczy najpierw była włożona podkładka a dopiero potem walcowany gwint.Druga śruba jest jedną z czterech jakie dokręcają korpus prądnicy do bloku silnika,są to standartowe 8mki ale pod klucz 11tke.Dlaczego pod 11stkę ,dlatego że śruba z większym łbem nie mieści się pod blaszany dekiel przykrywający od frontu prądnice.


Gwint 12/1








piątek, 28 listopada 2014

Noris HB6

Ostatnio byłem podziębiony i z racji z nadmiaru wolnego czasu postanowiłem ogarnąć kolekcje swoich Zundapowych sygnałów.
Noris HB 6 jest to katalogowy sygnał do Zundappa KS750 . Lubie te bakelitowe sygnały i one lubią mnie .Mechanicznie-elektrycznie są nie do zabicia trąbią głośno i przerażliwie,niestety z racji tej że wykonane są z trudnego do naprawy bakelitu często mają ubytki w obudowach.Bakelitu chyba nie da się 100% skutecznie skleić ale można coś zaimprowizować,w sumie rzucał nimi nikt nie będzie.


Sygnały porozbierałem i przegotowałem metalowe części do czyszczenia.
Części zostały wyszkiełkowane.


Niestety na jednej z membran korozja była tak zaawansowana że powstały ubytki,poradziłem sobie zaklejając je klejem do metalu



Elektrycznie-mechanicznie to solidna niemiecka robota ,wystarczy przeczyść styki ,przedmuchać z pająków , kurzu i jest git.



Po wyschnięciu kleju pomalowałem membrany ,resorki i śrubki farbą  VHT





W jednym szyldzie obtrącony został kawałek rantu,postanowiłem go uzupełnić.


Wypełnianie ubytku nastąpiło dwu etapowo.Pierwszy etap ;na złożonym sygnale wstępnie uformowałem rant,następnie oddzieliłem szyld od obudowy głównej okleiłem taśmą papierową i wylałem warstwę kleju.




Rant po pierwszym etapie uzupełniania
Etap drugi

Rant uzupełniony ,czekam aż wyschnie klej .
Do uzupełniania użyłem takiego kleju do metalu.




Opiłowałem naddatek kleju


Po opiłowaniu pomalowałem delikatnie czarną farbą w spraju miejsce z naprawionym ubytkiem i delikatnie przytarłem szmatą żeby nie wyróżniało się zbytnio .






Końcowy efekt jest taki jak na foto.



Złożony  sygnał,nabłyszczony sprajem do plastiku.



Jeżeli któryś z czytelników ma ciekawe spostrzeżenia na temat  klejenia bakelitu i chce się nimi podzielić to uprzejmie proszę.



piątek, 21 listopada 2014

Silnik

Mało mam czasu ostatnio do kręcenia śrubek bo trzeba na życie zarabiać ale zmobilizowałem się rozebrałem silnik do końca .Jestem mile zaskoczony stanem części bo w większości są do wykorzystania dalszego.
Dekiel skręcony na oryginalne śruby firmy NSF.




Z przodu oryginalny simering firmy Simrit
Rozrząd w doskonałej kondycji ,napęd pompy oleju też.

Tak z pierwszych obserwacji;
Koła rozrządu bardzo ładne,nadają się do dalszego wykorzystania.W Bmw r75 było trzy rodzaje kół ,pierwszy typ- duże koło z żeliwa małe ze stali,drugi typ -tak jak tutaj duże z aluminium małe stal.Natomiast pod koniec wojny duże koło zostało wykonane z tworzywa, ale nie znam jego nazwy.

Odma wyrobiona i trzeba będzie założyć nad  wymiarową i roztoczyć przedni dekiel.
Tryby pompy oleju też podlegają wymianie na nad wymiarowe ponie
waż wykazują zbyt duży luz.



Podpora przednia wału przykręcona na oryginalne śruby Ribe ,Śruby powinny być zabezpieczone przed odkręceniem poprzez zagięcie podkładek ,tutaj ktoś o tym zapomniał.Na szczęście wszystkie śruby były mocno dokręcone.




Zdejmuje przednią podporę wału
Czop przedni wału złachany.



Wałek rozrządu najlepiej zdemontować przy pomocy prostego urządzenia.


Na wale oryginalne  łożyska firmy Steyer
Szklanki popychaczy w bardzo dobrym stanie.

Wał mocno słaby,widać że przechodził regenerację.został poobijany przy centrowaniu przez Fachofca .Czopy po kombinacji alpejskiej .

Tak wygląda większość wałów po regeneracji u Fachofca.





Tylny czop był lużny i został naprawiony poprzez radełkowanie ,generalnie taki rodzaj naprawy jest nieskuteczny ponieważ przy pierwszym montażu łożyska, spęczniony na czopie materiał ścina się i łożysko pozostaje lużne.